Kiedy trzeba znów zatrudnić, a kiedy wypłacić odszkodowanie
Tydzień temu pisaliśmy o tym, kiedy pracodawca może dyscyplinarnie zwolnić pracownika. Dziś - zgodnie z zapowiedzią - o skutkach wadliwej dyscyplinarki.
Kiedy jest wadliwaZ takim niewłaściwym rozwiązaniem umowy o pracę w trybie natychmiastowym będziemy mieć do czynienia, gdy nastąpiło ono: > bez odpowiedniej przyczyny, tj. nie było uzasadnione ani ciężkim naruszeniem obowiązków pracowniczych, ani oczywistym przestępstwem popełnionym w czasie trwania umowy o pracę, ani zawinioną utratą uprawnień koniecznych do wykonywania pracy, > bez konsultacji z zakładową organizacją związkową, > po upływie miesięcznego terminu na dokonanie zwolnienia dyscyplinarnego, > wbrew wymaganiom dotyczącym formy rozwiązania umowy o pracę w trybie dyscyplinarnym.
Nawet wadliwa dyscyplinarka powoduje rozwiązanie stosunku pracy. Pracownik może jednak się bronić, występując do sądu. Jeśli tego nie zrobi, dyscyplinarka zachowa ważność. Potrzebny pozewGdy pracownik uważa, że niesłusznie dostał zwolnienie dyscyplinarne lub zostało ono wręczone wbrew obowiązującym przepisom, może wystąpić do sądu. Ma na to zaledwie 14 dni od doręczenia mu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta