Pochwała patriotyzmu
Od okolicznościowych przemówień huczą media, w rocznicowych uroczystościach prężą piersi politycy. Na naszych oczach dokonuje się reanimacja patriotyzmu. Czemu ten wskrzeszony patriotyzm ma służyć?
Józef Maria Bocheński pisał w szkicu o patriotyzmie: "Nie ten jest patriotą, kto ma najgorętsze uczucia patriotyczne, ale ten, kto potrafi najlepiej swój obowiązek patriotyczny spełnić, innymi słowami ten, kto ma najpilniejszą po temu wolę". Znamienne, że w tym samym duchu definiowali patriotyzm i Cyprian Norwid ("ojczyzna to wielki zbiorowy obowiązek"), i Roman Dmowski ("Jestem Polakiem - a więc mam obowiązki polskie"). Czy znaczy to, że wszyscy oni usiłowali wybić swoim rodakom z głowy i serca emocjonalny stosunek do własnego kraju? Nie. Znaczy to jedynie, że nie w wyświechtanych frazesach, nie w tandetnych gestach, nie tylko w odświętnych uniesieniach szukali istoty patriotyzmu.
POWAB EUROPEJSKOŚCIAle skoro tak, to czy ów odradzający się pierwszosierpniowy, siedemnastowrześniowy polski patriotyzm nie jest śmiesznym przeżytkiem? Skoro mamy się integrować z Europą, to czy sam fundament patriotyzmu - troska o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta