Pamiętaj o terminach i licz je prawidłowo
Najczęściej przy obliczaniu terminów stosuje się odpowiednio kodeks cywilny.
PRZY ZAKOŃCZENIU STOSUNKU PRACYChoć okresy wypowiedzenia wynikają z kodeksu pracy, to sposób ich liczenia jest różny. Dlaczego? Jeżeli taki okres obejmuje tydzień, miesiąc lub ich wielokrotność, to określa go kodeks pracy. Jeżeli natomiast przysługuje on w dniach, wówczas należy stosować kodeks cywilny.
Okres wypowiedzenia liczony w tygodniach lub miesiącach kończy się w ostatnim dniu miesiąca albo w sobotę - art. 30 § 2 k.p.
Oznacza to zatem, że do faktycznego rozwiązania umowy o pracę może dojść nawet po upływie tygodnia pracy od dnia, w którym pracodawca wręczył zatrudnionemu wypowiedzenie stosunku pracy.
PRZYKŁADPo 6 miesiącach pracy pracownik rozwiązuje umowę o pracę za wypowiedzeniem. Był zatrudniony na czas nieokreślony, a w firmie przepracował rok. Przysługuje mu zatem miesięczny okres wypowiedzenia umowy o pracę. Czas ten upływa 24 lipca 2006 r. (poniedziałek). Jednak umowa o pracę rozwiąże się w ostatnim dniu lipca. Jeżeli natomiast pracownik wypowie umowę 30 czerwca, ale pracodawca otrzyma wypowiedzenie dopiero 1 lipca, to miesięczny okres...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta