Ulga dla tego, kto się ubiegał
Z takimi pytaniami zwrócił się do nas jeden z czytelników. Dodał, że chodzi mu o skutek w zakresie solidarnej odpowiedzialności podatkowej. Bo jeśli decyzja umarzająca zaległość w podatku od nieruchomości jest skuteczna tylko w stosunku do adresata (wnioskodawcy - jednego ze współwłaścicieli), to od pozostałych współwłaścicieli zobowiązanych solidarnie można by żądać zapłaty całej zaległości.
Kiedy odpowiedzialność solidarnaZ solidarnym charakterem zobowiązania podatkowego, a zatem i solidarną za nie odpowiedzialnością mamy do czynienia jedynie wtedy, gdy przepis ustawy podatkowej tak stanowi. Przykładem takiej regulacji jest art. 3 ust. 4 ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (tekst jednolity w DzU z 2006 r. nr 121, poz. 844). Zgodnie z nim, jeżeli nieruchomość lub obiekt budowlany stanowi współwłasność lub znajduje się w posiadaniu dwóch lub więcej podmiotów, to jest odrębnym przedmiotem opodatkowania, a obowiązek podatkowy ciąży solidarnie na wszystkich współwłaścicielach lub posiadaczach....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta