Ustawodawca zastawia niebezpieczne pułapki
Konsekwencje prawne zaszeregowania są zasadnicze. Dla przykładu:
> przedawnienie karalności: najlżejsze gatunkowo przestępstwo, także gdy jest zagrożone wyłącznie karą grzywny, przedawnia się po pięciu latach; wykroczenie - już po roku, a jeśli w tym czasie zostało wszczęte postępowanie, to po dwóch latach od popełnienia czynu,
> skutki skazania: ukaranie za wykroczenie uważa się za niebyłe z upływem dwóch lat od wykonania kary, a wpis o ukaraniu nie widnieje w Krajowym Rejestrze Karnym; skazanie za przestępstwo uważa się z mocy prawa za niebyłe - w razie skazania na karę grzywny - dopiero po pięciu latach od wykonania kary, a wpis o skazaniu zamieszcza się w Krajowym Rejestrze Karnym, > usiłowanie popełnienia przestępstwa: jest karalne w granicach zagrożenia przewidzianego dla danego przestępstwa, usiłowanie wykroczenia jest - co do zasady - niekaralne.
Jak więc widać, prawidłowa kwalifikacja danego typu czynu zabronionego (dalej: czyn) jest niezmiernie ważna dla sprawcy.
Znieważenie pomnikaW...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta