Rosja - Iran: cienka atomowa linia
W miarę narastania kryzysu wokół irańskiego programu nuklearnego polityka Rosji coraz bardziej przypomina balansowanie na bardzo cienkiej linie. Moskwa poparła wprawdzie rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ z 6 czerwca wzywającą Iran do zawieszenia procesów wzbogacania uranu do 31 sierpnia. Jednak przedstawiciele rosyjskiego MSZ niemal od razu wyjaśnili, że nie oznacza to rosyjskiej zgody na jakiekolwiek sankcje wobec Teheranu w razie niewypełnienia rezolucji.
Polityka, jaką prowadzi upojona wysokimi cenami ropy Moskwa, zbyt często jest interpretowana jako antyamerykańska i mocarstwowa. Tymczasem zarówno rosyjskie motywy, jak i posunięcia na arenie dyplomatycznej, mają bardziej skomplikowane tło.
Iran nie jest sojusznikiem Rosji, jak zwykło się uważać, pozostaje natomiast istotnym atutem politycznym. Ma on znaczenie zarówno dla pozycji Federacji w globalnym ładzie międzynarodowym, jak i dla jej wpływów oraz bezpieczeństwa wzdłuż południowych granic - od Kaukazu po Azję Środkową. Kwestia broni jądrowej Iranu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta