Podatki nie zachęcają do partnerstwa
Ustawa o partnerstwie publiczno-prywatnym (PPP) weszła w życie ponad rok temu, natomiast w czerwcu tego roku minister gospodarki wydał trzy rozporządzenia wykonawcze do niej, które miały na celu uproszczenie i odbiurokratyzowanie projektów publiczno-prywatnych. Dlaczego więc, mimo tylu "zachęt" ze strony ustawodawcy, ta instytucja nie przeżywa boomu? Opisane poniżej niejasności i wątpliwości interpretacyjne dotyczące przepisów podatkowych są niewątpliwie jedną z przyczyn "ostrożności" przedsiębiorców i samorządów przy podejmowaniu decyzji o partnerstwie.
Miała być neutralnośćNaczelną zasadą rozliczania podatkowego PPP, podkreślaną wielokrotnie w uzasadnieniach do projektów ustawy, jest neutralność podatkowa partnerstwa.
Ustawodawca wyłączył z przychodów podatkowych m.in. wartości nieodpłatnie otrzymanych rzeczy lub praw, będących przedmiotem umowy o partnerstwie, przekazanych podmiotowi publicznemu przez partnera prywatnego.
Takie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta