Dobra i zła zmiana konstytucji
Po wielu zapowiedziach zmiany Konstytucji RP z 1997 r. Sejm uchwalił 8 września ustawę nowelizującą jej art. 55. Akt ten wymaga jeszcze aprobaty Senatu. A ponieważ to, czego dotyczy, objęte jest rozdziałem II konstytucji, odnoszącym się do wolności, praw i obowiązków człowieka i obywatela, możliwe byłoby przeprowadzenie w jego sprawie konstytucyjnego referendum zatwierdzającego. Jest jednak rzeczą wysoce prawdopodobną, że Senat przychyli się do zdania Sejmu, a referendum takie nie zostanie zarządzone.
EUROPEJSKI NAKAZ ARESZTOWANIANowelizacja art. 55 konstytucji stała się konieczna, od kiedy Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 27 kwietnia 2003 r. orzekł niekonstytucyjność przepisu kodeksu postępowania karnego, który wprowadził do naszego porządku prawnego europejski nakaz aresztowania (ENA). Wydając to orzeczenie, Trybunał odroczył jego wejście w życie o 18 miesięcy, aby parlament miał czas na przeprowadzenie skomplikowanej, przede wszystkim politycznie, operacji zmiany ustawy zasadniczej. Artykuł 55 ust. 1 konstytucji ustanawia zakaz ekstradycji obywatela polskiego, czyli wydania go w celach karnych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta