Zażądaj uzasadnienia
Spółdzielca płaci za mieszkanie zgodnie z dwoma istotnymi dla niego aktami prawnymi: ustawą o spółdzielniach mieszkaniowych i ustawą o ochronie lokatorów. Nawet ten bowiem, komu przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, w praktyce zbliżone do prawa własności, jest lokatorem, a nie właścicielem.
Trzeba pokryć kosztyZgodnie z art. 4 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych spółdzielca musi uczestniczyć w wydatkach związanych z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości w części przypadającej na jego lokal. Dotyczy to również osób, które członkami spółdzielni nie są, ale mają spółdzielcze prawo do lokalu.
Nie tylko koszty utrzymania nieruchomości obciążają spółdzielców. Również wydatki na działalność kulturalną, oświatową, i społeczną, jeżeli spółdzielnia ją prowadzi. Nie uniknie odpowiedzialności za opłaty ten, kto do spółdzielni nie należy, ale mieszka z osobą, która ma członkostwo bądź tytuł prawny do lokalu spółdzielczego, np. matka mieszka z pełnoletnim i pracującym dzieckiem i jest członkiem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta