Najpierw musimy wybrać podatek
Ten obowiązek nie dotyczy ryczałtowców i kartowiczów. Jeśli więc nie lubimy papierkowej roboty, wybierzmy uproszczoną formę opodatkowania (nie wszyscy jednak mogą to zrobić).
Mała firma, łatwiejsza księgowośćJeśli zdecydowaliśmy się na zasady ogólne (albo ze względu na profil działalności bądź wysokość obrotów nie mamy wyboru), musimy zadbać o buchalterię. Mamy dwie możliwości - księga przychodów i rozchodów lub księgi rachunkowe. Zdecydowanie prostszą formą ewidencji jest ta pierwsza. Za jej pomocą mogą się rozliczać osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, a także spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie. Księgi rachunkowe muszą natomiast prowadzić spółki komandytowe i komandytowo-akcyjne, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i akcyjne.
Jednak zwiększenie obrotów powoduje, że nawet jednoosobowa firma może prowadzić pełną księgowość. Decyduje tu limit 800 tys. euro. Przelicza się go na walutę polską po średnim kursie Narodowego Banku Polskiego obowiązującym 30 września roku poprzedzającego rok obrotowy. W 2006 r. obowiązek prowadzenia ksiąg...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta