Księga musi być rzetelna i bezbłędna
Podobnie będzie wtedy, gdy prowadzimy księgę niezgodnie z rozporządzeniem ministra finansów.
Wśród dowodów w postępowaniu podatkowym księga jest traktowana priorytetowo, gdyż na jej podstawie ustalamy podstawę opodatkowania. Ale błędy mogą spowodować, że urząd określi nasz dochód na własną rękę.
Za nieprawidłowo rozliczony podatek odpowiadamy także wtedy, gdy przekazaliśmy księgę do biura rachunkowego.
Zapisy zgodne z rzeczywistością...Księga jest rzetelna, gdy zapisy odzwierciedlają stan rzeczywisty. Jeżeli tak nie jest (np. nie wpisaliśmy przychodów ze sprzedaży albo je zaniżyliśmy), urząd skarbowy może pominąć nasze wyliczenia.
Jak stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 15 marca 2002 r. (sygn. SA/Rz 818/2000): "Jeśli zapisy w podatkowej księdze przychodów i rozchodów opierają się na dowodach nieodzwierciedlających rzeczywistych zdarzeń lub księga nie rejestruje wszystkich zdarzeń, to należy traktować ją jako nierzetelną, a w konsekwencji nie może ona stanowić dowodu w postępowaniu podatkowym".
Organy podatkowe mogą zakwestionować naszą księgę tylko wtedy, gdy dysponują innymi dowodami wskazującymi, że zapisy są niezgodne z rzeczywistością....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta