CZYTELNICY PYTAJĄ, dF ODPOWIADA
W momencie otrzymania faktury powinien pan porównać podaną w niej wartość towarów z zaksięgowaną kwotą. W razie wystąpienia różnicy należy ją wpisać w kolumnie 10 księgi (pod datą otrzymania faktury). Tak więc musi pan zmniejszyć wartość towarów przez wpisanie w kolumnie 10 księgi różnicy (ze znakiem minus lub na czerwono). Ewentualne wyjaśnienia do tej operacji można zamieścić na odwrocie faktury lub w kolumnie 17 księgi.
Znikające dokumenty >Zaksięgowałem koszty na podstawie faktur. Po kilku miesiącach okazało się jednak, że papier całkowicie wyblakł i faktury są nieczytelne. Czy można je uznać za dowód księgowy? NieDlatego też powinien pan jak najszybciej zwrócić się o duplikaty. Mają one taką samą moc jak oryginalna faktura i mogą być podstawą zapisów w księdze. Gorzej, jeżeli nasz kontrahent już nie prowadzi działalności i nie można go zlokalizować. Nie pozostaje nam wtedy nic innego, niż dokładnie opisać całe zdarzenie i w razie kontroli próbować udowodnić w inny sposób, że faktycznie ponieśliśmy wydatek. Można przykładowo przedstawić wyciąg z rachunku bankowego bądź wystąpić o powołanie na świadka pracownika, który...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta