Czy zamawiający może wydać więcej, niż planował
O unieważnieniu postępowania z tego powodu mówi art. 93 ust. 1 pkt 4 prawa zamówień publicznych (dalej: pzp). Sytuacja na pierwszy rzut oka wydaje się klarowna: gdy cena zaproponowana przez wykonawcę, który złożył najkorzystniejszą ofertę, jest wyższa od możliwości finansowych zamawiającego, to przetarg musi zostać unieważniony. Okazuje się jednak, że w praktyce budzi to czasem wątpliwości.
Można znaleźć dodatkowe środkiJedna z nich dotyczy art. 86 ust. 3 pzp. Przepis ten mówi, że "bezpośrednio przed otwarciem ofert zamawiający podaje kwotę, jaką zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia". Niektórzy utożsamiają ją z kwotą, o której mowa we wspomnianym wcześniej art. 93 ust. 1 pkt 4 pzp. Tymczasem obie te kwoty mogą się różnić. Jeden z przepisów mówi bowiem o kwocie, którą zamawiający "zamierza", a drugi o kwocie, którą "może" przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia. Nic nie stoi więc na przeszkodzie, by zamawiający wygospodarował więcej środków, niż pierwotnie zakładał, i wybrał ofertę z ceną wyższą od tej podanej przed otwarciem ofert.
Z...Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta