Zakładamy spółkę z cudzoziemcem
Proces zakładania spółki z podmiotem zagranicznym przebiega według tych samych, mniej więcej, zasad co spółki z udziałem przedsiębiorców krajowych. Cały czas jednak obowiązuje kilka istotnych odstępstw od tej reguły. Sprowadzają się one do konieczności uzyskania kilku dodatkowych zezwoleń.
Dziś omówimy te różnice. Podmioty zagraniczne będziemy określać mianem obcokrajowców, rozumiejąc pod tym pojęciem zarówno osoby fizyczne, jak i jednostki organizacyjne (spółki, spółdzielnie, fundacje itp.).
Jakie spółkiKiedyś pozycję obcokrajowców różnicowała ustawa o spółkach z udziałem zagranicznym. Została jednak uchylona na początku 2001 r.
Dziś każda osoba zagraniczna może zawiązać w Polsce spółkę kapitałową (z ograniczoną odpowiedzialnością lub akcyjną) albo do niej przystąpić. To samo dotyczy spółek komandytowych i komandytowo-akcyjnych (art. 13 ust. 3 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej). O spółkach jawnych i cywilnych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta