Weksel może być niebezpieczny
Dotyczy to także byłych posłów Samoobrony. Wystawca może się bronić, jeśli np. dług nie istnieje, a także gdy posiadacz weksla narusza zasady współżycia społecznego.
Zasadniczo jednak wystawca kwestionujący istnienie należności wekslowej może uchylić się od zapłaty tylko wyjątkowo. Zasada, że trzeba wiedzieć, co się podpisuje, ma szczególną wymowę, gdy chodzi o weksel albo poręczenia na nim.
Podpis to nie tylko formalnośćDla przeciętnego człowieka zawiłości prawa wekslowego są wiedzą tajemną, łatwą do wykorzystania przeciwko niemu. Przekonało się o tym wiele osób, które wystawiły weksel jako np. gwarancję zapłaty, a jeszcze więcej tych, które poręczyły zapłatę weksla, uznając, że to tylko formalność. To nie jest formalność. Jeśli wystawca nie zapłaci, komornik sięgnie do ich kieszeni, zwłaszcza gdy należność łatwiej z nich ściągnąć niż z dłużnika.
Pułapki czyhają także na wierzycieli przyjmujących weksel od osób nieuczciwych. Wynikają one także z tzw. rygoryzmu wekslowego.
Weksel, jako papier wartościowy i szczególnego rodzaju dokument...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta