Od wystawienia weksla do sądowego pozwu
W najprostszym i najbardziej typowym stosunku wekslowym biorą udział: wystawca, który wystawia weksel własny na zabezpieczenie wierzytelności, oraz remitent. W wekslu własnym wystawca przyrzeka zapłatę sumy wekslowej, jest dłużnikiem głównym. Zatem jego odpowiedzialność nie zależy ani od faktu przedstawienia weksla do zapłaty we właściwym czasie, ani od protestu. Natomiast remitent to po prostu wierzyciel wekslowy.
CO MUSI BYĆ NA WEKSLUZgodnie z art. 101 prawa wekslowego prawidłowo wystawiony weksel własny powinien zawierać następujące elementy:
> nazwę "weksel" w samym tekście weksla, w języku, w jakim go wystawiono;
Nie wystarczy zatem umieścić słowa "weksel" w tytule dokumentu. W praktyce powszechność używania blankietów wekslowych zminimalizowała niebezpieczeństwo pominięcia tej nazwy. Nie jest również konieczne użycie słowa "sola". Nazwa sola weksel oznacza tylko tyle, że nie można wystawić jego wtóropisu. Przy wekslach własnych nie istnieją wtóropisy, dlatego też wszystkie są ze swojej natury sola wekslami.
> bezwarunkowe przyrzeczenie zapłaty oznaczonej sumy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta