Nie można drukować Mackiewicza
W szwajcarskim Rapperswilu rozpoczyna się dziś konferencja poświęcona życiu i twórczości Józefa Mackiewicza i towarzyszki jego życia Barbary Toporskiej. Minęło ponad 20 lat od śmierci obojga, otwarte zostało archiwum Józefa Mackiewicza w Muzeum Polskim w Rapperswilu‚ literaturoznawcy otrzymali do dyspozycji nowy‚ ciekawy materiał badawczy. Konferencja organizowana we współpracy z Instytutem Książki ma jednak i drugi aspekt‚ w istocie ważniejszy.
Po latach milczenia - przerywanych na krótko i w gruncie rzeczy tylko po to, by stawiać pisarzowi krzywdzący go zarzut kolaboracji bądź też bronić go przed nim - konferencja włącza osobę i twórczość Józefa Mackiewicza do naukowego i publicznego dyskursu, a autor to wyjątkowy, nieprzypadkowo przez Czesława Miłosza uznawany za najwybitniejszego prozaika polskiego drugiej połowy XX wieku. Sesję rapperswilską odebrać też można, najzwyczajniej w świecie, jako hołd złożony człowiekowi, który, pytany o przynależność narodową, odpowiadał - "narodowość: antykomunista", a o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta