Pełnomocnik nie może działać sam ze sobą
Coraz częściej walne zgromadzenia w spółce akcyjnej (zgromadzenia wspólników w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością) są przeprowadzane z wykorzystaniem Internetu. Zwykle odbywa się to tak, że wspólnicy (akcjonariusze) ustanawiają pełnomocników do wykonywania prawa głosu podczas obrad i jednocześnie instruują ich, jak mają głosować.
Siłą rzeczy pełnomocnik reprezentuje wówczas więcej niż jednego wspólnika (akcjonariusza). W przeciwnym razie, gdyby miał reprezentować tylko jednego, podczas zgromadzenia musiałoby być tyle samo pełnomocników co wspólników (akcjonariuszy).
Nierzadko jeden pełnomocnik reprezentuje wszystkich uprawnionych do wykonywania prawa głosu.
Bardzo ważne jest, a niestety często pomijane, by w takiej sytuacji pełnomocnictwo zawierało zwolnienie z zakazu czynności "z samym sobą".
Zakaz z "samym sobą"...Zakaz czynności z "samym sobą" przewiduje art. 108 kodeksu cywilnego. Jego uzasadnieniem jest przede wszystkim...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta