Zdobądź patent na pół Europy
Podstawą jego udzielania jest konwencja o udzielaniu patentów europejskich, zwana też europejską konwencją patentową ( DzU z 2004 r. nr 79, poz. 737). Jej stronami jest obecnie 31 państw, w tym zdecydowana większość krajów członkowskich Unii Europejskiej (patrz ramka).
Ochrony na wynalazek udziela Europejski Urząd Patentowy działający w Monachium.
Oprócz europejskiej konwencji patentowej ważne są też inne przepisy, w tym przede wszystkim regulacje wprowadzające konwencję (coś w rodzaju naszego rozporządzenia).
Wszystkie przepisy można znaleźć na stronach internetowych Europejskiego Urzędu Patentowego ( www.european-patent-office.org ).
Polscy przedsiębiorcy muszą też pamiętać o tym, by zajrzeć do ustawy o dokonywaniu europejskich zgłoszeń patentowych oraz skutkach patentu europejskiego ( DzU z 2003 r. nr 65, poz. 598; w skrócie upe). Zawiera ona kilka istotnych przepisów uzupełniających rozwiązania zawarte w konwencji.
Unia sobie, Monachium sobieWarto wiedzieć, że europejska konwencja patentowa nie jest aktem unijnym, lecz zwykłą umową międzynarodową.
Patent...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta