Liberalizacja handlu jest konieczna
Trwające od lipca zawieszenie rokowań Światowej Organizacji Handlu znanych jako runda z Dauhy jest mocno niepokojące. Choć bowiem oficjalnie nadal deklaruje się przywiązanie do celów jakie jej przyświecały, w praktyce można zauważyć poddawanie się argumentacji rozmaitych lobbies, zainteresowanych utrzymaniem status quo.
Status quo jest jednak nie do zaakceptowania. W rolnictwie oznacza ochronę najbogatszych farmerów świata przez ograniczenie szans rolników z biednych państw; rocznie podatników i konsumentów kosztuje to około 280 miliardów dolarów. W przetwórstwie przemysłowym obecna sytuacja uniemożliwia krajom biednym przesuwanie się do dalszych ogniw tzw. łańcucha wartości, ponieważ cła na eksportowane przez te państwa wyroby rosną wraz ze stopniem ich przetworzenia.
Szczególnie wysokie są przy tym bariery celne między krajami rozwijającymi się, co hamuje szybki wzrost handlu wśród tych państw. Bariery dotyczące handlu usługami stanowią przeszkodę w poprawie ich jakości i wydajności, spowalniając rozwój tego sektora gospodarki, który mógłby się bardzo...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta