Regionalny pakt dla Polski
U progu XXI wieku przywódcy europejscy ogłosili nową wizję Europy: Europy poszerzonej, praktycznie bez granic, o wspólnej walucie, ale przede wszystkim o wspólnym celu - europejskim społeczeństwie, w którym głównym motorem napędzającym gospodarkę będzie wiedza. By to osiągnąć, opracowano program rozwoju - strategię lizbońską.
Minęło kilka lat i te ambitne paneuropejskie cele trzeba było mocno okroić. Czy zatem te wielkie plany ogłoszono za wcześnie? Czy może były one po prostu nierealistyczne?
Nie ma na to prostej i jednoznacznej odpowiedzi, zwłaszcza wobec takiego kraju jak Polska. W czasie krótszym niż jedno pokolenie zmieniło się przecież u nas prawie wszystko. Co najważniejsze, po raz pierwszy od dwustu lat pojawiła się możliwość samodzielnego i niepodległego rozwoju. Ta unikatowa historyczna szansa nie ma przy tym charakteru efemerycznego, głównie dzięki temu, że od 1 maja 2004 Polska jest członkiem Unii Europejskiej.
Wielkie plany i idee europejskie powinny być dzisiaj także naszymi planami. Aktywny w nich udział to jedyna możliwość, by Europa nie stała się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta