Jak się bronić przed nieuczciwą konkurencją z Chin
Niedawna decyzja Unii Europejskiej o wprowadzeniu ceł antydumpingowych na chińskie buty i mrożone truskawki to przykład umiejętnej i skutecznej walki o wprowadzenie ochrony dla rodzimych producentów.
W tej chwili toczy się kilka postępowań w sprawie środków ochronnych, gdzie stroną są wyłącznie polskie firmy lub federacje, których członkami są polscy producenci.
Dwa zakończyły się niedawno. Jak informowaliśmy tydzień temu, Unia Europejska nałożyła cła antydumpingowe w wysokości 16,5 proc. na skórzane buty produkowane w Chinach i 10 proc. na buty produkowane w Wietnamie. Z kolei na truskawki mrożone z Chin nałożono cło w wysokości 34 proc.
Stawki celne na obuwie będą obowiązywać przez 2 lata, a na truskawki 5 lat.
Unia się broniZasadniczo rynek wewnętrzny Unii Europejskiej jest otwarty na przedsiębiorców z państw spoza europejskiego obszaru gospodarczego. Jednak żeby chronić ten rynek i działające na nim firmy przed nieuczciwą konkurencją z państw trzecich, Wspólnota Europejska stosuje tzw. środki antydumpingowe i środki antysubsydyjne ( antysubwencyjne).
Gdzie się o tym dowiedziećRozporządzenia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta