Transport, usługi serwisowe i zakupy za granicą
Spółka prowadzi działalność artystyczną w kraju (występy orkiestry). Firma jest zarejestrowana na potrzeby VAT, ale zwolniona od tego podatku - zgodnie z załącznikiem nr 4 do ustawy o VAT. Jako podatnik VAT UE kupiła moduł do rozszerzenia urządzenia muzycznego o wartości netto 1200 zł (VAT 0 proc.). Rozliczyła VAT od wewnątrzwspólnotowego nabycia jako naliczony i należny (czyli do zapłaty 0 zł), czy zrobiła to prawidłowo? Spółka kupiła również programy do nagrań, opodatkowane VAT w Niemczech (według stawki 16 proc.). Czy ma obowiązek rozliczyć WNT w Polsce?
Podatnik, który wykonuje jedynie czynności niepodlegające opodatkowaniu lub zwolnione i któremu w związku z tym nie przysługuje prawo do odliczenia VAT naliczonego przy nabyciu towarów i usług, nie wykazuje wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (WNT). O ile całkowita wartość WNT w danym roku podatkowym (a także w roku poprzednim) nie przekroczyła równowartości 10 tys. euro liczonej odrębnie dla każdego z okresów. Do wartości tej nie wlicza się kwoty podatku od wartości dodanej należnego lub zapłaconego na terytorium państwa członkowskiego, z którego towary są wysyłane lub transportowane.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta