O możliwości rejestrowania rozprawy decyduje sąd
Sąd ma prawo zakazać rejestrowania rozprawy, jeśli uzna, iż może to zaszkodzić którejkolwiek z osób uwikłanych w proces. Kodeks postępowania karnego, stanowiąc w art. 355, że rozprawa odbywa się jawnie, a wszelkie w tym zakresie ograniczenia określa ustawa, wyraża zasadę jawności postępowania, jedną z istotniejszych zasad współczesnego procesu. Oznacza to, że każdy ma prawo wejść na salę, gdzie toczy się rozprawa, chyba że sąd wyłączy jawność postępowania.
Dziennikarz w sali rozprawZasada ta ma szerszy aspekt. Informacje o tym, co się dzieje na sali rozpraw, docierają do społeczeństwa nie tylko poprzez udział publiczności w procesie, ale też za pośrednictwem środków masowego przekazu. Tu obowiązują jednak nieco inne reguły. Co prawda w jawnej rozprawie przedstawiciele mediów mogą uczestniczyć na takich samych zasadach jak każdy obywatel, ale tylko do czasu, gdy się okaże, że mają zamiar utrwalać obraz lub dźwięk. Wtedy o możliwości rejestrowania rozprawy decyduje sąd, który może tego zabronić lub określić warunki, pod jakimi będzie się to odbywać.
Ustawy nie są pod tym względem precyzyjne. Na przykład art. 357 § 1 k. p. k. stanowi, że sąd może zezwolić przedstawicielom radia, telewizji, filmu i prasy na dokonywanie za pomocą aparatury utrwaleń obrazu i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta