Jak rozliczyć składki w firmie
Co się bardziej opłaca? Jeśli uzyskujemy dochody, efekt podatkowy jest taki sam. Różnica powstanie wtedy, gdy z działalności ponieśliśmy stratę. Jeżeli zdecydujemy się na zaliczanie składek do kosztów, to ich wartość zwiększy stratę, którą można rozliczyć w następnych latach. Jeżeli nie wrzucimy ich w koszty, to "przepadną", bo nie ma możliwości odliczenia ich od dochodu (ponieważ mamy stratę). Chyba że osiągamy też dochody z innych źródeł, np. z umowy o pracę.
Przed wyborem formy rozliczenia składek warto więc się zastanowić. Co ciekawe, nie wszystkie urzędy mają świadomość, że podatnik ma tu możliwość manewru. Świadczy o tym interpretacja Urzędu Skarbowego w Grudziądzu z 24 kwietnia br. ( US III/ 415-16a/58/06), który stwierdził, że składki można tylko odliczyć od dochodu. Na szczęście Izba Skarbowa w Bydgoszczy (decyzja z 8 czerwca br., PB2/ 005-SIP-191/06) skorygowała to stanowisko.
Dużo dodatkowych obciążeńPrzedsiębiorca płaci składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe i wypadkowe. Dobrowolne natomiast jest ubezpieczenie chorobowe.
Składka na ubezpieczenie emerytalne wynosi 19,52 proc. podstawy wymiaru, na ubezpieczenie rentowe 13 proc., na ubezpieczenie chorobowe...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta