Po przekształceniu nie trzeba płacić podatku od dywidendy
Dywidendy wypłacane przez polską spółkę zależną do spółki dominującej, podlegającej opodatkowaniu winnym kraju Unii Europejskiej i posiadającej w spółce polskiej udziały w wysokości co najmniej 10 proc., są zwolnione z opodatkowania w Polsce. Tak wynika z art. 22 ust. 4 - 4c ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ( updop). Z tym że do 31 grudnia 2006 r. ilość udziałów wymaganych do zastosowania zwolnienia wynosi 20 proc., a w latach 2007 - 2008 15 proc.
Minimum dwa lataWarunkiem zwolnienia jest ponadto, aby spółka dominująca posiadała udziały w spółce zależnej nieprzerwanie przez co najmniej dwa lata. Przy czym warunek ten uważa się za spełniony również wtedy, gdy dwuletni okres upływa po dniu wypłaty dywidendy.
Zdarza się, że w tym czasie dochodzi do przekształceń w spółce dominującej. Wtedy mogą pojawić się problemy. Oto przykład.
Austriacka spółka z o.o. (...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta