Pożyczki od najbliższych bez obciążeń podatkowych
Zmiany te przynosi ustawa uchwalona przez Sejm 18 października 2006 r. Senat wniósł do niej poprawki, musi więc ona wrócić do pierwszej izby.
Tylko jedna poprawka dotyczy części nowelizującej ustawę z 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych ( DzU z 2005 r. nr 412, poz. 399 ze zm.). Opisane niżej zmiany wejdą więc w życie 1 stycznia 2007 r.
Zwolnienie z deklaracjąGeneralnie wyłączone z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych (dalej: pcc) będą umowy renty, a także umowy majątkowe małżeńskie. Fiskus rezygnuje, choć nie całkowicie, z podatku od pożyczek pieniężnych w kręgu najbliższej rodziny, obejmującego: małżonków, dzieci, wnuki, prawnuki (zstępnych), rodziców, dziadków, pradziadków (wstępnych), pasierbów, rodzeństwo, ojczyma i macochę. Sejm uchwalił zwolnienie z pcc łącznej kwoty pożyczek nieprzekraczającej w okresie życia pożyczkobiorcy 1 mln zł....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta