CZYTELNICY PYTAJĄ, dF ODPOWIADA
Świadczę usługi na rzecz jednej firmy i korzystam z jej sprzętu (np. komputera, literatury). Czy jest to nieodpłatne świadczenie i powinienem wykazać przychód z tego tytułu?
Nie. Możliwość korzystania z wyposażenia kontrahenta jest elementem umowy między dwoma przedsiębiorcami. Zleceniodawca spełnia po prostu wynikające z niej warunki, natomiast wykonawca dzięki temu może zrealizować zamówienie. Nie są to nieodpłatne świadczenia, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 8 updof. Kontrahent nie daje nic za darmo, oczekuje bowiem określonych korzyści związanych z działaniami współpracownika. Dlatego dostarcza mu sprzęt i zapewnia warunki do wykonania usługi. Wykonawca nie uzyskuje z tego powodu dodatkowej korzyści majątkowej.
Usługi dla jednej firmyProwadzę działalność gospodarczą i współpracuję tylko z jedną firmą. Czy urząd skarbowy może zakwestionować moje rozliczenie i uznać, że uzyskałem przychody z działalności wykonywanej osobiście?
Nie. To podatnik wybiera zasady działania i formę opodatkowania. Współpraca z tylko jedną firmą nie oznacza, że nie jest przedsiębiorcą, jeśli spełnia wszystkie warunki prowadzenia działalności gospodarczej.
Warto przypomnieć, że obawy o "przekwalifikowanie" przychodu pojawiły się już w 2003 r., po wprowadzeniu do updof definicji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta