Za nieobecnego pracuje zastępca
Kodeks pracy nie określa szczegółowo zasad nawiązywania umowy na zastępstwo. Art. 25 § 1 k.p. poświęca tej umowie tylko jedno zdanie. Wynika jednak z niego, że umowa na zastępstwo to rodzaj umowy na czas określony.
Umowy na zastępstwo nie można zawrzeć w każdej sytuacji. Jest to możliwe, jeśli jednego z pracowników nie ma w pracy, a jego nieobecność jest usprawiedliwiona. Wówczas na ten czas zatrudnia się zastępcę.
Jak ją zawrzećUmowa na zastępstwo to specyficzny rodzaj zatrudnienia, ale zawiera się ją tak samo jak każdą inną umowę o pracę. Zatem powinna ona określać: - rodzaj pracy, - miejsce jej wykonywania, - wynagrodzenie odpowiadające rodzajowi pracy, - wymiar czasu pracy, - termin rozpoczęcia pracy.
Ponadto w umowie należy podać nazwisko oraz funkcję osoby nieobecnej, którą się zastępuje, oraz termin zakończenia takiego zatrudnienia (patrz przykład umowy o zastępstwo).
Dla zapobiegawczychPracodawcy pytają często, jak prawidłowo określić termin zakończenia angażu dla zastępcy. Sposoby są dwa.
Można podać dokładny termin, z upływem którego kończy się usprawiedliwiona nieobecność zastępowanego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta