Najpopularniejsze przyczyny wypowiadania umów o pracę
Przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę można podać w odrębnym piśmie doręczonym pracownikowi wcześniej lub równocześnie z pismem zawierającym wypowiedzenie umowy (wyrok SN z 17 listopada 1998 r., I PKN 331/98).
Dziś podpowiadamy pracodawcom, jakich błędów przy tym unikać.
Nie można wpisać dowolnej przyczyny wypowiedzenia. Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z 13 października 1999 r. powinna być ona przede wszystkim prawdziwa i konkretna( IPKN304 /99). Jednak art. 30 § 4 k.p. nie precyzuje, o jaką przyczynę może chodzić.
- Nie można uzasadniać w sądzie wypowiedzenia umowy o pracę inną przyczyną niż wskazana w wypowiedzeniu. Potwierdził to Sąd Najwyższy 19 lutego 1999 r. ( IPKN571/98), a wyroku z 10 listopada 1998 r. (I PKN 434/98) uznał, że sąd ocenia zasadność wypowiedzenia umowy o pracę w granicach przyczyn podanych pracownikowi przez pracodawcę. Jednak według SN nic nie stoi na przeszkodzie, aby przyczynę zwolnienia pracownika - jeśli jest prawdziwa - później, np. w trakcie procesu o przywrócenie do pracy, wyjaśniać i uzupełniać o dodatkową argumentację (I PK...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta