Dla tych, którym azbest niestraszny
Dachy w Starachowicach kiedyś kryto czerwoną dachówką. Przed 40 laty, za przykładem zakładów Stara, do którego należała znaczna część budynków w mieście, większość pokryć dachowych wymieniono na płyty eternitowe z fabryki w pobliskiej Wierzbicy. Dziś eternit kruszy się, a drobiny azbestu unosi wiatr. Miejscowe władze zdecydowały się zatem, w trosce o zdrowie publiczne, dofinansować właścicieli gotowych wymienić azbest na inne materiały. Prace powierzono wrocławskiej firmie Eko-mix.
- Zdemontowaliśmy stare pokrycia na mniej więcej 100 budynkach. Ale kiedy patrzy się z góry na miasto, widać, że dachy nadal są szare, eternitowe. Roboty byłoby na lata. Czy znajdą się na to pieniądze - zastanawia się Konstanty Spurek, właściciel firmy.
Materiały budowlane z azbestem pojawiły się w budownictwie ponad 100 lat temu. Tanie i lekkie, idealne zwłaszcza do krycia dachów, wydawały się epokowym osiągnięciem. Powszechnie stosowano je także jako materiał izolacyjny nie tylko w budownictwie, ale także w przemyśle okrętowym. W Polsce w latach 60. i 70. triumfy święcił eternit - faliste płyty cementowo-azbestowe wykorzystywano masowo do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta