Rozstanie po rozwodzie z mężem i spółką
- Wraz z żoną prowadzimy spółkę jawną. Jesteśmy jedynymi wspólnikami. Ponieważ rozwodzimy się, postanowiliśmy, że spółkę będę dalej prowadził sam. Żona chce się z niej wycofać. Mamy wspólność majątkową, spółka powstała już po naszym ślubie. Jak w tej sytuacji przekazać spółkę? Jak zrobić to najtaniej i najkorzystniej? - pyta czytelnik DOBREJ FIRMY.
Sposobów jest kilka, ale trudno ocenić, który będzie najtańszy. Koszty operacji, o którą pyta czytelnik, zależą bowiem od konkretnych okoliczności. Ograniczmy się więc tylko do pomysłów. Od czytelnika zależy, który z tych sposobów uzna za najlepiej dopasowany do swoich oczekiwań.
Nie warto przejąć sądownie...Prawo pozwala żonie wystąpić ze spółki. Mąż może wówczas zwrócić się do sądu o przyznanie mu prawa do przejęcia majątku spółki. Tyle że czytelnik musiałby wówczas rozliczyć się z małżonką (art. 66 kodeksu spółek handlowych). Rozwiązanie to jednak zdecydowanie odradzam, i to z innych względów. Otóż art. 66 k.s.h. jest kompletnie niezgrany z innymi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta