Wyroki Trybunału w Luksemburgu: czy to już precedens czy jeszcze nie
Orzeczenia wstępne Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości bardzo szeroko wytyczają sferę swego oddziaływania. Spory teoretycznoprawne oraz niekończące się dyskusje, czy to już precedens, czy jeszcze nie, mogą mieć walor porządkujący, ale nie powinny przesłaniać codzienności orzeczniczej, w której sądy są rzeczywiście związane interpretacją Trybunału.
Trzy sporne kwestiePytanie, kogo wiążą orzeczenia wstępne, to w istocie trzy sporne kwestie. Wymaga rozstrzygnięcia: > czy orzeczenie wstępne wydane w konkretnej sprawie jest wiążące dla Trybunału w sprawach późniejszych, > czy wiąże ono tylko sąd krajowy, który wystąpił z pytaniami w przedmiocie interpretacji, > czy może jest także wiążące dla innych sądów w później rozpoznawanych sprawach.
Zgodnie z ustalonym orzecznictwemCzy sam Trybunał jest związany swoimi wcześniejszymi orzeczeniami? Odpowiedź jest przecząca. Formalnie nie jest związany i w każdej chwili może od nich odstąpić. Taka prosta odpowiedź nie oddaje jednak rzeczywistego znaczenia, jakie Trybunał przywiązuje do swoich orzeczeń oraz ich wpływu na później rozstrzygane sprawy. Zawsze traktuje wcześniejsze orzecznictwo jako...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta