Z korzyścią dla prawa i obywateli
Polska została przyjęta do Rady Europy 26 listopada1991 roku i tego samego dnia przystąpiła do Europejskiej konwencji praw człowieka i podstawowych wolności (konwencja). Tym samym dołączyła do grupy państw uznających rządy prawa i poszanowanie praw człowieka.
Członkostwo w Radzie Europy i konieczność respektowania praw i wolności człowieka wymienionych w konwencji bez wątpienia było ważnym czynnikiem w procesie naszej integracji z Unią Europejską. Uznaje ona bowiem konwencję i orzecznictwo Trybunału Praw Człowieka (Trybunał) w Strasburgu za ogólnie przyjęte zasady prawa wiążące Unię. Unia stosuje się do nich, mimo że nie jest stroną konwencji. W projekcie konstytucji europejskiej wręcz jest przewidziane przystąpienie Unii do konwencji.
Wpływ na zmiany naszego prawaDostosowanie polskiego prawa do standardów konwencji wymusiło zlikwidowanie możliwości stosowania aresztu tymczasowego przez prokuratora jako sprzecznej z art. 5 konwencji, według którego o pozbawieniu wolności człowieka może orzekać jedynie niezawisły sąd. Nie uchroniło to Polski od przegrania przed Trybunałem kilku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta