Szef może nakazać założyć spódnicę
Kodeks pracy nie określa, jak pracownik powinien ubierać się w pracy. Uregulowano w nim tylko sprawę odzieży roboczej, która ma pełnić funkcje ochronne. Nie przewidziano natomiast konkretnych wymogów estetycznych i identyfikacyjnych ubrania noszonego w pracy. W praktyce pracodawcy często regulują je we własnym zakresie.
Określ strój korporacyjnyCharakterystyczny strój pracownika informuje, że ta osoba pracuje w danym miejscu. Jeżeli ubranie jest dobrane, czyste i schludne, to zwiększa zaufanie do firmy. Dlatego pracodawca może wymagać, aby pracownik nosił strój korporacyjny, czyli stosowny do wykonywanej pracy, który zarazem identyfikuje go z firmą lub branżą. Taki wygląd jest istotny zwłaszcza u pracowników mających bezpośredni kontakt z klientami i będących wizytówką przedsiębiorcy. Takim strojem może być też specjalny uniform firmowy, np. opatrzony logo. Rolę stroju korporacyjnego spełnia także odpowiednio dobrany zestaw odzieży, którego pracownik poza pracą mógłby używać do celów prywatnych, np. garnitur czy garsonka.
PRZYKŁADGarnitur z krawatem jest strojem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta