Osoba pełniąca funkcje publiczne, czyli kto
Osoba pełniąca funkcje publiczne, czyli kto Dość długo brakowało normatywnego określenia pojęcia "osoba pełniąca funkcję publiczną", co sprawiało kłopoty szczególnie przy kwalifikowaniu czynów o charakterze korupcyjnym.
Pełnienie tej funkcji wiązało się na ogół z administrowaniem (zarządzaniem) w instytucji publicznej, a nie z wykonywaniem czynności stricte zawodowych, np. lekarz -ordynator czy nauczyciel - dyrektor szkoły. Chodziło zatem o administrowanie, zarządzanie lub podejmowanie decyzji w rozumieniu konkretnej ustawy. Tak też brzmiały uzasadnienia orzeczeń sądowych.
Ustawowa definicja istnieje, ale...Art. 115 § 19 znowelizowanego 13 czerwca 2003 r. kodeksu karnego ( DzU nr 111, poz. 1061) za osobę pełniącą funkcję publiczną uznał "funkcjonariusza publicznego, członka organu samorządowego, osobę zatrudnioną w jednostce organizacyjnej dysponującej środkami publicznymi, z wyłączeniem osób wykonujących wyłącznie czynności usługowe, a także inne osoby, których uprawnienia i obowiązki w zakresie działalności publicznej są określone lub uznane przez ustawę lub wiążąca Rzeczpospolitą...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta