Przepisy przejściowe często szkodzą ubezpieczonym
Przykładem może być niedawna nowela kodeksu pracy zabraniająca odrabiania podwójnych świąt. Nie wiadomo bowiem, jak liczyć wyrównanie należne pracownikom za osiem godzin, o jakie skrócono pracę w grudniu.
Poprawne i precyzyjne przepisy przejściowe to połowa sukcesu w stworzeniu rzetelnego aktu prawnego. - Mają dokładnie regulować pozycję zainteresowanych na pograniczu zmiany prawa -mówi prof. Jerzy Wratny z Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych. - Nie mogą jednak pogorszyć czyjejś pozycji ani naruszać konstytucyjnych kanonów, np. ochrony praw nabytych, równego traktowania czy niedziałania prawa wstecz.
W opinii ekspertów nasz ustawodawca nie potrafi sprostać tym wymogom.
Odprawy w chwili ustania zatrudnieniaDowodem jest np. niechlujstwo, jakim się wykazał podczas uchwalania obecnej ustawy o tzw. zwolnieniach grupowych ( DzU z 2003 r. nr 90, poz. 844 ze zm.). Przyznaje ona odprawy ekonomiczne...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta