Energetyka skonsolidowana
Rząd konsekwentnie wprowadza w życie swój pomysł na energetykę, czyli plan konsolidacyjny, i łączy w grupy firmy, których jest właścicielem. W grupach tych znajdą się zarówno elektrownie (w większości z kopalniami zaopatrującymi je w węgiel), jak firmy dystrybucyjne, czyli obsługujące odbiorców. Skarb Państwa liczy, że uda mu się osiągnąć cel - i wszystkie grupy będą zdolne do konkurowania z zagranicznymi koncernami, obniżą własne koszty i wykonają niezbędne inwestycje. Największy z powstających holdingów, Polska Grupa Energetyczna, ma jeszcze jedno zadanie - jak czeski CEZ zdobywać udziały w rynkach zagranicznych.
Dopiero za dwa - trzy lata okaże się, czy wszystkie rządowe idee w tej branży mają szansę na realizację, czy też uda się urzeczywistnić tylko pierwszą, czyli połączyć istniejące firmy w grupy.
Najbliższe kilka miesięcy to czas integracji. Powstały już dwie specjalne spółki, dające początek największym grupom - Polskiej Grupie Energetycznej i Energetyce Południe.
Dwaj potentaciOd miesiąca działa specjalna spółka, której minister skarbu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta