Wyjaśniamy, odpowiadamy
Wyjaśniamy, odpowiadamy
Program Narodowych Funduszy Inwestycyjnych wzbudza wiele pytań i wątpliwości. Spróbujemy na nie odpowiadać w tej rubryce, korzystając zwiedzy pracowników Ministerstwa Przekształceń Własnościowych oraz innych specjalistów od rynku kapitałowego. Liczymy na listy Czytelników, którzy zgłoszą się do nas.
Dziś odpowadamy na pytania: Jak będzie się odbywał obrót świadectwami udziałowymi w programie NFI. Czy będzie można przekazać w spadku świadectwo udziałowe, dać je w prezencie.
Rozpoczęcie dystrybucji świadectw udziałowych planowane jest na 29 listopada br. , zakończenie -- po upływie 12 miesięcy (z wyjątkiem punktów, po jednym w województwie, przeznaczonych na załatwianie reklam) . Do otrzymania jednakowej liczby powszechnych świadectw udziałowych, zgodnie z ustawą z 30 IV 1993 r. , jest uprawniony każdy dorosły obywatel Polski, zameldowany na stałe w kraju, który 31 grudnia roku, poprzedzającego rok emisji świadectw udziałowych, czyli w 1994 roku , miał ukończone 18 lat. Liczbę powszechnych świadectw udziałowych przypadających na jedną osobę określiła Rada Ministrów w rozporządzeniu z 8 sierpnia br. -- wiemy więc już, że będzie to jedno powszechne świadectwo udziałowe na osobę.
Prawo do otrzymania świadectwa udziałowego jest niezbywalne i nie podlega dziedziczeniu. Oznacza to, że tylko...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta