Wyobraźnia poety
Wiersze Giennadija Ajgiego
Wyobraźnia poety
Jeden z najoryginalniejszych powojennych poetów rosyjskich -- Giennadij Ajgi, był przez wiele lat w swoim kraju nie uznawany jako artysta. Jego pierwsza książka, zawierająca zaledwie 16 wierszy, ukazała się dopiero w roku 1987, gdy poeta miał 53 lata, jako dodatek do prowincjonalnej gazety, wydawanej w rodzinnych Czeboksarach.
Ajgi urodził się w czuwaskiej wsi nad środkową Wołgą w roku 1934. Język czuwaski zaliczany jest do ałtajskiej gałęzi języków tureckich. Pierwsze swoje wiersze Ajgi pisał właśnie po czuwasku, w dużej mierze pod wpływem Michała Sespela, klasyka tej literatury. Wychowywał się w ciężkich materialnie warunkach, bez ojca, który zginął w roku 1943 wbitwie o Smoleńsk.
W roku 1953 przyjęto Ajgiego do Instytutu Literackiego im. Maksyma Gorkiego w Moskwie, kuźni pisarzy socrealistycznych z państwowo-partyjnego nadania. Miał jednak szczęście studiować tu u wybitnych profesorów: logika Walentina Amusa, teoretyka literatury Wiktora Szkłowskiego oraz znawcy poezji Michaiła Swietłowa. Tutaj też zadzierzgnął pierwsze ważne literackie przyjaźnie: z tureckim poetą Nazimem Hikmetem i z Eugeniuszem Jewtuszenką.
Odrzucił, narzucone administracyjnie jego rodzicom, rosyjskie nazwisko Lisin, ale zaczął tworzyć po rosyjsku. W roku 1958 wyrzucono go ze studiów za pisanie utworów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta