Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Gdy zniesiono podatek

26 sierpnia 1995 | Ekonomia | IG

Polskie giełdy towarowe (4)

Gdy zniesiono podatek

Jesień 1930 roku to punkt zwrotny w działalności polskich giełd. Wystarczył jeden okólnik Ministerstwa Skarbu upoważniający Izby Skarbowe do umorzenia podatku przemysłowego dla transakcji zbożami na krajowych giełdach, a liczba transakcji wystrzeliła w górę. Giełdy zajęły wreszcie należne im miejsce w gospodarce kraju.

Lata trzydzieste to godny podkreślenia rozwój polskich giełd towarowych (w porównaniu np. ze stagnacją na polskich giełdach pieniężnych) . Giełdy zbożowo-towarowe powstały w nowych ośrodkach: Lublin (1930) , Katowice (1932) , Bydgoszcz, Łódź, Wilno (1933) , Równe (do 1938 roku Oddział Giełdy Zbożowo-Towarowej w Lublinie) . Pojawiły się giełdy mięsne w Warszawie (1931) , Lublinie (1933) i Łodzi (1937) .

W 1931 roku powstało stowarzyszenie -- Związek Giełd Zbożowo-Towarowych z siedzibą w Warszawie (ul. Zielna 50) . Największym osiągnięciem tej współpracy było przyjęcie i wprowadzenie w życie (od 1939 roku) jednolitych warunków handlu dla giełd zbożowo-towarowych. Kursy giełdowe (ceny towarów notowanych na giełdzie) zaczęto publikować nie tylko w prasie lokalnej, ale i krajowej, jak również w Biuletynie Giełdowym Polskiej Agencji Telegraficznej. Co roku, zwykle po żniwach, giełdy ustalały standardy dla zbóż...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 565

Spis treści

Styl życia

Zamów abonament