Ołówki wracają do Majewskich
Przykład właściwej reprywatyzacji
Ołówki wracają do Majewskich
W najbliższą niedzielę, tj. 27 sierpnia br. , wojewoda warszawski, pełniący funkcję dotychczasowego organu założycielskiego Pruszkowskiej Fabryki Ołówków, przekaże ją władzom spółki funkcjonującej od 22 czerwca br. 35 proc. akcji mają w niej pracownicy i 65 proc. potomkowie byłych założycieli i właścicieli. Tym samym -- Pruszkowskie Zakłady Materiałów Biurowych Fabryka Ołówków zostały wykreślone z listy zakładów państwowych i zmieniły swoją nazwę na Fabrykę Ołówków Stanisław Majewski SA.
Tę nietypową formę prywatyzacji, połączoną z reprywatyzacją (firma istnieje od 1888 r) , wybrali pracownicy w referendum przeprowadzonym w 1993 r. To z kolei umożliwiło w 1994 r. zajęcie dyrektorskich stanowisk Leszkowi i Maciejowi Majewskim, spowinowaconym z założycielem -- Stanisławem Janem Majewskim.
-- Musieliśmy znaleźć inwestora strategicznego, bo zakładowi były potrzebne pieniądze na rozwój. Majewscy je mieli, a oprócz tego posiadali opracowany plan rozwoju firmy. Dodatkowo: ludzie pamiętają, że Majewski sprzedał w czasie powstania warszawskiego własny majątek, by wykupić od Niemców uwięzionych pracowników. Nie chcieliśmy, aby kupił nas inwestor zagraniczny, bo każdy sugerował zwolnienie ponad połowy załogi i stworzenie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta