Bitwa o wszystko
Bitwa o wszystko
Do rana 25 sierpnia 1920 r. trwał opór wojsk korpusu Gaja w okolicach Kolna i nad granicą z Prusami Wschodnimi. Widząc beznadziejność dalszej walki iprób wyrwania się zmatni, Gaj dał rozkaz doprzejścia na terytorium niemieckie. Tak zakończyła się Bitwa Warszawska, decydujący zwrot w wojnie polsko-bolszewickiej. W dwudziestoleciu międzywojennym nie zdążono stworzyć monografii tej bitwy. W PRL napisanie obiektywnej pracy na jej temat było niemożliwe. Popularnonaukowa praca "Warszawa 1920" Lecha Wyszczelskiego, przedstawia po raz pierwszy całościowo zmagania nad Wisłą, Wkrą i Wieprzem.
Na przedpolu Warszawy wojska bolszewickie znalazły się po sukcesie ofensywy, która zmusiła wojska polskie do długiego, deprymującego odwrotu znad Auty i Berezyny. Piłsudski i szef Sztabu Generalnego Szeptycki wiedzieli oprzygotowaniach do ofensywy, ale, jak pisze autor, wierzyli, że uda się im odeprzeć atak. Zawiodła próba zatrzymania Rosjan na linii starych okopów niemieckich. Nie udało się też stoczyć bitwy pod Brześciem, ani utrzymać twierdzy brzeskiej. Odwrót był chaotyczny, wskutek stałego cofania się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta