Druga szansa
Amerykanin nad Wełtawą
Druga szansa
Steeve Fisher ma lat 40. Pochodzi z Albany w stanie Nowy York. Od ponad trzech lat mieszka i pracuje w Pradze. Niedawno się tu ożenił i ma tzw. trwały pobyt. Na pytanie, czy tęskni za Ameryką, odpowiada: tu żyję jak człowiek. Od czasów aksamitnej rewolucji, przez Pragę przewinęło się tysięce Amerykanów; dla niektórych to miasto stało się domem. Powstał o nich film "Good morning Prague" Krystyny i Jana Kaplanów, czesko-polskiej pary dokumentalistów z Londynu. Według ich szacunków, w ubiegłym roku w Pradze mieszkało około 20 tysięcy Amerykanów. Dzisiaj ta liczba zmalała, ale wciąż mówi się o tysiącach. Około 1500 uzyskało pozwolenie na stałą pracę w Czechach.
Najpierw Manhattan
W filmie Kaplanów "Good morning Prague" Steeve gra samego siebie; jest spikerem w prywatnym czeskim radiu Metropolis, które nadawało w Pradze w języku angielskim (obecnie Metropolis ma cofniętą licencję z powodu trudności finansowych) . W ubiegłym roku radio było podstawową pracą Steeve'a. Wcześniej uczył angielskiego, a teraz jest biznesmenem w austriackiej firmie. Kiedy po listopadowej rewolucji (1989) Amerykanie zaczęli przyjeżdżać do Pragi, powstały tu anglojęzyczne gazety, radio, kluby, kawiarnie i księgarnie. Nawet pole do golfa urządzono poza miastem, żeby. .....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta