Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

"Old boys' network" -- droga na szczyt

26 sierpnia 1995 | Plus Minus | ET

Zwierciadło elit

"Old boys' network" -- droga na szczyt

Ewa Turska z Londynu

Zarówno w imperialnej Anglii, rządzonej przez arystokrację, jak i dziś, w epoce "postthatcheryzmu", tradycyjne oblicze elit -- i politycznej, i pieniądza -- przetrwało bez większych zmian. Obecnie, tak jak i dawniej, Wielką Brytanią i City rządzą ludzie należący do tzw. "old boys' network". Łączy ich to samo pochodzenie, wspólne interesy, przynależność do Partii Konserwatywnej lub dyplom ukończenia "Oxbridge", czyli Oxfordu albo Cambridge. Wpływ elity intelektualnej na rzeczywiste ośrodki władzy był i jest stosunkowo niewielki.

Jeszcze na początku obecnego stulecia, do 1914 r. , w Wielkiej Brytanii istniała wyraźnie odizolowana od reszty społeczeństwa, zamknięta klasa rządząca, która uchodziła w kraju w równym stopniu za elitę społeczną, co polityczną. Jej przedstawiciele w imperialnej wówczas Brytanii uczyli się w dzieciństwie w tych samych elitarnych szkołach dla chłopców, takich jak Eton, Winchester, Rugby czy Harrow, później zaś szli na te same uczelnie -- a musiał być to, obowiązkowo, Oxford lub Cambridge. Pewna ich część wywodziła się z równie prestiżowych kręgów armii lub marynarki królewskiej. Jednym słowem, ci, którzy rządzili lub decydowali o losach kraju iimperium,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 565

Spis treści

Styl życia

Zamów abonament