Niewygodny świadek
Słynne "Rozmowy z katem" doczekały się niezbędnego uzupełnienia w postaci biografii ich autora. Koncentruje się ona, zgodnie z tytułem "Oskarżony Kazimierz Moczarski", na najbardziej dramatycznych latach życia Moczarskiego. Książka Andrzeja Krzysztofa Kunerta jest wstrząsająca nie tylko i nie przede wszystkim, dlatego że wymienia 49 rodzajów maltretacji i tortur doznanych i opisanych przez Moczarskiego. I również nie dlatego, że dowiadujmy się o pozbawieniu go przez ponad sześć lat spacerów, przez cztery lata do listów od bliskich i prawa do jakiegokolwiek słowa drukowanego, że dwa lata żył w "oczekiwaniu na cios z ręki kata", zanim dowiedział się, że karę śmierci zamieniono mu na dożywocie. Tym, co szokuje, jest bezprzykładny cynizm jego prześladowców, niszczących człowieka nie tylko niewykazującego wrogości do rządów zdominowanych przez komunistów, ale nawet skłonnego z racji swoich lewicowych przekonań do współpracy z nimi.
Moczarski został skazany w styczniu 1946 r. na dziesięć lat więzienia za udział w związku mającym na celu obalenie demokratycznego ustroju państwa, za jaki uznano...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta