Spółdzielniom nie wolno zawyżać należności za lokale użytkowe
Potwierdził to Sąd Najwyższy w wyroku z 15 stycznia2007 r. Uznał w nim też, że osoba zajmująca lokal spółdzielczy pozwana przez spółdzielnię o zapłatę opłat eksploatacyjnych może kwestionować ich wysokość, także gdy nie zaskarżyła uchwały czy regulaminu wskazującego zasady ich ustalania.
Prawo do lokalu bez członkostwaWyrok ten otwiera także osobom, które nie są członkami spółdzielni, możliwość kwestionowania wysokości opłat eksploatacyjnych w procesach o te opłaty wytoczonym przeciwko spółdzielniom. Chodzi o osoby pozbawione członkostwa albo takie, które skorzystały z prawa do przekształcenia spółdzielczego prawa we własność, i osoby, które nabyły własnościowe prawo do lokalu, ale nie ubiegały się o członkostwo spółdzielni. Od wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 30 marca 2004 r. (sygn. K32/03) członkostwo przestało być warunkiem posiadania spółdzielczego własnościowego prawa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta