Elektronika pomoże oczom
Maleńki czujnik wszczepiony do siatkówki oka połączony jest z kamerą wbudowaną w okulary. Urządzenie nosi nazwę II Retinal Prothesis System. To pionierskie urządzenie poddawane jest aktualnie testom klinicznym na grupie sześciu ochotników. Zgodę na prowadzenie klinicznych prób wydała amerykańska FDA - Foodand Drug Administratrion, Federalna Komisja do spraw Żywności i Leków.
Nowa generacjaWiadomość o eksperymentach z nową generacją tzw. inteligentnych okulistycznych protez ogłosił dr Mark Humayun podczas dorocznej konferencji amerykańskiego Towarzystwa Promocji Nauki, która aktualnie trwa w San Francisco (do 19 lutego). Dr Humayun kieruje zespołem z Instytutu Okulistyki School of Medicine Uniwersytetu Kalifornii Południowej.
Zasadą działania tak zwanych inteligentnych protez, nie tylko okulistycznych, jest integrowanie ich z systemem nerwowym człowieka. W ten sposób nawiązywany jest kontakt nie w pełni sprawnego, uszkodzonego organu ze sprawnym systemem nerwowym i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta