Zarząd nie ma pełnej swobody w podejmowaniu decyzji
Wspólnota ma dwie drogi znalezienia dobrego gospodarza -wynikają one z uwl. Zgodnie z nią można albo powierzyć zarząd w trybie art. 18 uwl osobie fizycznej (np. mającej licencję zarządcy) lub prawnej, albo wybrać zarząd jedno- lub wieloosobowy z osób fizycznych w trybie art. 20 uwl.
Uwaga! Zarząd powołuje się do sprawowania pieczy tylko nad nieruchomością wspólną. Właściciele nie mogą więc wymagać od niego, by zajmował się administrowaniem ich lokalami, np. opłacaniem rachunków. Jedyną drogą usankcjonowania takiej praktyki może być zawarcie odrębnej umowy o zarządzanie określoną nieruchomością lokalową z jej właścicielem.
Jak się powierzaZarząd powierza się w umowie notarialnej o ustanowieniu odrębnej własności lokali lub w innej umowie zawartej w formie aktu notarialnego. Sposób zarządu w umowie ustanawiającej odrębną własność najczęściej występuje w czterech sytuacjach.
1. Właściciel (np. gmina) sukcesywnie sprzedaje lokale w swoim budynku.
Z nabywcami lokali zawiera umowę o ustanowieniu odrębnej własności lokali. Kolejne umowy przewidują taki sam sposób sprawowania zarządu jak wcześniej zawarte, a przyjęty w nich...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta