Zażądaj kar umownych, negocjuj warunki
Na co zwracać uwagę, podpisując umowę rezerwacyjną, podpowiada Piotr Dolecki, radca prawny, partner z Kancelarii Marek Zdanowicz i Wspólnicy:
> Umowa rezerwacyjna jest jednostronnym oświadczeniem woli składanym deweloperowi przez nabywcę. Najkrócej rzecz ujmując: przyszły klient deklaruje zakup lokalu i wpłaca deweloperowi opłatę rezerwacyjną. W tym przypadku deweloper nie składa zobowiązania, że wybuduje lokal, ustanowi jego odrębną własność i przeniesie ją na nabywcę, a jedynie przyjmuje do wiadomości oświadczenie nabywcy. Istnieją jednak bardziej rozwinięte umowy rezerwacyjne, w których deweloper zobowiązuje się, że np. we wskazanym w umowie okresie nie podpisze umowy przedwstępnej na sprzedaż lokalu z innym nabywcą. W umowie rezerwacyjnej strony mogą również określić zasady wzajemnej odpowiedzialności, warunki uiszczania opłaty rezerwacyjnej, termin zawarcia umowy przedwstępnej i ogólne jej warunki - np. w zakresie opisu lokalu czy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta